Zespoły bólowe korzeniowe (korzonki),
rwy barkowe, udowe, kulszowe

Zespoły bólowe korzeniowe występują jako następstwo zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa oraz procesów zapalno-infekcyjnych i nowotworowych, zwyrodnienia dotyczą wszystkich struktur kręgosłupa, kręgów, połączeń stawowych, krążków międzykręgowych, i więzadeł. Początek choroby może być powolny lub gwałtowny, zależy to od stopnia zwyrodnienia danej struktury oraz czynności wykonanej bezpośrednio przed wystąpieniem bólu (dźwiganie, silny ruch, pochylenie się, upadek itp.).

Ból w początkowej fazie jest bardzo silny, unieruchamiający, ruch tułowiem praktycznie niewykonalny natomiast przy powolnym przebiegu choroby bolesność narasta wraz z postępem stanu zapalnego, dochodząc do bardo silnych bóli uniemożliwiających normalne życie. Korzenie nerwowe wychodzące z każdego segmentu kręgosłupa są uciskane przez zwyrodniale struktury kręgu, krążka międzykręgowego, więzadła, guza nowotworowego i inne. Ból jest ostry, następnie przechodzi do bólu podostrego i przewlekłego.
Leczenie jest długotrwałe, często kilkumiesięczne przy zastosowaniu farmakologii, zabiegów fizykalnych w tym masaży, wyciągów i ćwiczeń. Jeśli terapia nie przynosi rezultatów należy liczyć się z koniecznością zabiegu chirurgicznego polegającego na usunięciu przyczyny ucisku na korzeń nerwowy lub rdzeń kręgowy.
RWA RAMIENNA, KULSZOWA, UDOWA
- określenie odnosi się do zespołu bólowego występującego na danym poziomie podrażnienia korzenia nerwowego.
RWA RAMIENNA
- ból promieniujący od szyi do barku, ramienia i dalej wzdłuż całej ręki. Często występują parestezje, niedowłady, przykurcze mięsni.
RWA KULSZOWA
- ból odcinka lędźwiowego, krzyżowego, pośladka, nogi wzdłuż tylnej ściany aż do dużego palca, parestezje, niedowłady, przykurcze mogą być dodatkowym objawem choroby.
RWA UDOWA
- ból w odcinku lędźwiowym, krzyżowym i dalej przebiegającym po przedniej ścianie nogi, niedowłady parestezje, przykurcze. Objawy bólowe mogą być pomieszane, zależy to od stopnia i wielkości ucisku na dany segment lub segmentów sąsiadujących ze sobą.

TO JUŻ JEST BARDZO POWAŻNY SYGNAŁ ŚWIADCZĄCY O ZŁYM STANIE TWOJEGO KRĘGOSŁUPA!!!

Zobacz w dziale Ćwiczenia   Wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych
   Postrzał, lumbago, ischias
   Zapalenie korzeni nerwowych.
   Rwa barkowa, rwa kulszowa, rwa udowa
   Przepuklina krążka międzykręgowego (wypadnięcie dysku)
   Lekarz, badania
   Masaż i inne terapie


  Powrót do Strony Głównej